Jdi na obsah Jdi na menu

Série Noční Běžci

23. 5. 2012

Série Noční Běžci

Toto je fantasy trilogie, o které sice už vím léta, ale byla v krámech beznadějně vyprodaná. Protože se vydavatelství rozhodlo vydat druhou sérii, tak znovu vydali sérii první a já jsem si to mohla konečně koupit a přečíst. A řeknu vám, že to opravdu stojí za to.

Autorka: Lynn Flewelling

Díl první:

ŠTĚSTÍ VE STÍNECH

Mladý lovec Alek z Kerry se po smrti otce musí starat sám o sebe a když je omylem uvězněn za špionáž, vhozen do kobky a mučen, myslí si, že je s ním konec. Ve stejné kobce ale "narazí" na potulného barda jménem Rolan Stříbrný List, který z vězení uprchne a překvapeného chlapce vezme s sebou.

Alek se dozvídá, že Rolan není Rolan, ale tajemný muž Seregil z Rhíminee, muž mnoha tváří, který se vydává za toho, za koho je zrovna potřeba - ať je to bard, tulák, zloděj, špeh nebo šlechtic. Seregil nalezne v Alekovi nadání a navrhne mu, aby šel s ním - a chlapec, který nemá kam jít, přijímá. Seregil je, co se informací o své minulosti týče, hrozně skoupý. Alek ke svému přakvapení zjistí jen to, že je Seregil ´fai, dlouhověkký, který byl vyhoštěn ze své země a je nucen žít ve Skale.

Vržen do víru událostí se Alek učí Seregilovo "řemeslo" a během cesty omylem ukradnou věc, díky které Seregil málem zemře a díky které se dostanou do středu spiknutí, které je, když nebudou opatrní, může stát život. Když k tomu připočteme to, že sousední země Plenimar začíná kout pikle a připravovat se na válku, je nám jasné, že se ti dva rozhodně nudit nebudou.

Alek se setká se Seregilovým přítelem, čarodějem Nysanderem, který je Seregilův "zaměstnavatel", střed společenstva zvaného "Pozorovatelé", kteří pro Nysandera získávají informace ve prospěch státu a královny a přijmoudo svých řad i Aleka. Aby splnili své poslání, musí se Alek naučit všechno, co půjde - lést po střechách, plížit se uličkami, vloupat se do pokojů, otevírat zámky a naučit se vystupovat jako šlechtic, kterým je v očích veřejnosti i Seregil. Alekovi z toho jde hlava kolem ale snaží se, protože je Seregilovi vděčný, že... Vděčný? No, vlastně ne, on to úplně vděk není...

Alekova výchova byla dost puritánská, takže je mu sice devatenást, ale vypadá mladší než je, je stále panic a hrozný stydlín. O věcech jako je sex se odmítá bavit a jakmile je na to nějaká narážka, hned zrudne. Oproti tomu Seregil si užívá života plnými doušky, často tráví noci v Ulici Světel (ulice brdelů) a hrozně se Alekovým studem baví. A Seregil, který si sex spíš užije v mužské než v ženské společnosti, má pro Aleka i jinou slabost než jen jako učitel - Alek se mu totiž hrozně líbí. Ale nechce zkazit jejich přátelství a Alek mu přijde moc mladý a víte co - ačkoliv jsou již od prvního dílu v knize narážky, nic se tu nestane.

První díl trilogie je úžasná záležitost. Kniha je vtipná, hravá i napínavá, děj plyne jako voda v řece a vztah Seregila a Aleka se pomalu a krásně začíná vykreslovat... A nikdo jiný než yaoista si to prostě nedokáže vychutnat lépe...

Ukázka z knihy (debata o Ulici Světel):

   "Za těmi zdmi, Aleku, jsou nejlepší bordely a herny ve Skale."

   "Proč ale mají různé barvy? Žádný vzor nevidím..."

    "Nejsou pro ozdobu. Barva lucerny na každé bráně říká, jaký druh rozkoší dům skýtá. Muž, který chce ženu, vyhledá dům s růžovým světlem. Pokud touží po společnosti muže, vybere si zelenou lampu. Pro ženy je to podobné: žlutá pro mužskou, bílá pro ženskou společnost."

   "Opravdu?" Alek vstal a přešel na druhou stranu fontány, aby lépe viděl. Když se otočil zpátky na Seregila, vypadal docela popleteně. "Bílých a zelených je skoro tolik jako těch ostatních."

   "Ano?"

   "Vždyť to přece není..." Alek se zakoktal. "No, slyšel jsem o takových věcech, ale neřekl bych, že jsou tak - tak běžné. Je to tady o dost jiné než na severu."

   "Ne o tolik, jak by sis myslel," odvětil Seregil a zamířil k ulici Snopů. "Vaši dalnanští kněží takové svazky neuznávají, což chápu, považují je za neplodné..."

   Alek s pocitem trapnosti pokrčil rameny a podoktl: "Taky by byly."

   "Záleží na tom, co máš v úmyslu zplodit," poznamenal Seregil s tajemným úsměvem. "Illior nás učí, abychom využili každou situaci; vždycky jsem to považoval za nejplodnější filozifii."

   Alek se stále tvářil pochybovačně. Seregil ho s hraným pohoršením poplácal po rameni. "U Čtveřice, copak neznáš přísloví ´nikdy neodsuň talíř bez ochutnání´? A tady jsi ještě ani neucítil vůni z kuchyně! Budeme se sem muset brzy vrátit."

 

Díl druhý:

PŘÍCHOD TMY

Seregil už Aleka naučil skoro všechno, co mohl - a opravdu bylo na čase, protože se válka nezadržitelně blíží. Brzy nastane čas zkoušku, ve které budou mít roli Seregil, Alec, Nysander, Seregilům přítel Micum a dávné proroctví, kteýmžto je Nysander Strážcem. Pokud selžou, bude konec všeho - ale i úspěch bude hořký jako žluč.

Seregila s Alekem pronásledují Plenimarští - chtějí to, co jim bylo ukradeno, zpátky. Bohužel to získají a zároveň s tím unesou i Aleka. Seregil ho musí získat zpátky, zároveň odvrátit největší hrozbu, jakou si kdy dovedl představit a udržet si při tom všem zdravý rozum.

Jelikož jsme tu stránky o shonen-ai a yaoi, budu se spíš než dějem zaobírat jejich vztahem. Je pravda, že oproti prvnímu dílu trochu poskočil. Seregil Aleka opravdu miluje a ačkoliv o tom mladý chlapec nemá ani tušení, i on sám začíná něco cítit. Ale jak jsem psala, byl putitánsky vychován a nepřijde mu to vůbec správné. Ale ani chlapec se tomu úplně neubrání... A pokud chcete vědet, jestli se ve druhém díle konečně něco stane, pak ano - sice až na konci, ale stane - a je to jedna z nejroztomilejších scén co jsem četla =).

Ukázka z knihy:

1. Alek omylem vlezl do domu se zelenou lucernou, když hledal Seregila a nalepil se na nej prostitut

   "Pokud si přejete, blízko ohně je volné lehátko. Nebo byste raději šel hned nahoru?"

   Na krátký děsivý okamžik Alek oněměl. Co to, při Illiorově jménu, dělá? Zadíval se Tirienovi přes rameno a jeho pohled náhodou padl na jeden z obrazů. Mladý prostitut se otočil, aby viděl, kam se Alek dívá, a usmál se:

   "Ach ano, v tom jsem docela dobrý. Nicméně jak vidíte, na to budeme potřebovat třetího."

(No já málem padla na zem jak jsem to četla =))) Seregil naštěstí Aleka zachrání a vyrve ho ze spárů mladého dravce. No... zachrání ho naštěstí - a nebo bohužel???)

 

2. Návrat z práce

...

   "Začneme zítra. Zastav na chvíli."

   Seregilův šedák teď sklesle sípal. Seregil s ním zajel k lucerně u vchodu do Přístavní ulice, sesedl a vzal hlavu zvířete do dlaní. "Raději bych měl jet na koni s tebou, Aleku. Tenhle ubohý starý chlapík je se silami u konce. A taky bych si měl převléct plášť."

   Alek vyndal nohu ze třmenu a natáhl ruku. Seregil ji uchopil, vyšvihl se za něj a jednou rukou jej chytil kolem pasu.

   Při jeho dotyku Alek ucítil další bodnutí smyslnosti, jemné jako ševelení netopýřích křídel, ale neklamné. Ve způsobu, jakým Seregil sevřel jeho tuniku, aby udržel rovnováhu, nebylo určitě nic svůdného, ale náhle si představil stejnou ruku, jak hladí hlavu mladého muže v Azarinově bordelu a později objímá tmavookou Eirual.

   Seregil se ho dotýkal už dřív, ale vždy jen s bratrskou nákloností. Alek dnes v noci viděl, jaké společníky si jeho přítel vybírá - Wythrina a Eirual, oba exotičtí, překrásní a nepochybně zručnější, než si Alek dokázal představit.

   Co se to se mnou děje? uvažoval sklíčeně.

                                                      (Co by? Zabouchnul ses... )

Díl třetí:

ZRÁDCŮV MĚSÍC

Z poslední bitvy sice Alek i Seregil vyvázli živí, ale odnesli si rány na srdci a na duši. Uplynuly dva roky, které strávili v dobrovolném vyhnanství - už jako milenci. Bohužel válka je v plném proudu a královna potřebuje pomoc - a chce ji získat z Aurënenu, ze země dlouhověkkých ´faiů, ze které byl Seregil v mládí vypovězen.

Teď se tam musí vrátit jako pomocník princezny Klii, kterou tam její matka, královna, posílá. Aurënen byl kdysi volně přístupná země, ale to se změnilo před pár sty lety, kdy byly hranice uzavřeny a obchody se Skalou zrušeny. Klia a její doprovod mají z úkol získat koně, železo a volný obchod s Aurënenem.

Seregil se tam vrací jako nechtěný vyhoštěnec, cizinec bez jména ve své vlastní zemi, kterého tam nikdo nechce. Alek, jako jeho talí, jede s ním a pomáhá mu vypořádávat se jak s jeho přízraky z minulosti, tak s intrikami, které se na ně valí ze všech stran.

A ano, ve třetí knize je konečně to, na co jsme čekali - Alek a Seregil jsou milenci. Jejich vztah je úplně dokonalý, sladký a vážný zároveň... Alek Seregila opravdu miluje a štve ho, že se Seregil stále snaží nechávat si tajemství a on se stále musí snažit, aby se o něm něco dozvěděl z Seregilových vlastních úst a ne cizých.

Toto je opravdu krásná trilogie, skloubení dvou mých oblíbených žánrů - fantasy a yaoi... no... yaoi... chjo, proč??? Není to yaoi, bohužel. Ačkoliv se tam o sexu hodně mluví a z knihy víte, KDY na to vlítnou, tak to končí vždy tím, že padnou do postele - a zbytek si máme domyslet. Jako ruku na srdce, yaoistům to problém dělat nebude, ale... autorku by neubylo, kdyby něco připsala, ne??? Takže to není yaoi, ale jen shonen-ai. Ale i tak je to krásné.

Ukázka z knihy:

   Když Seregil a Alek příštího rána procházeli chodbou do kuchyně, desátník Nikides se na ně významně uculil. "Je dobré mít truchlení za sebou, viďte, pánové?"

   "Proklatě dobré," bezstarostně souhlasil Seregil.

   "K čertu!" zašeptal Alek a silně zrudl.

   Seregil chytil přítele kolem pasu. "Ale jdi, nemyslíš, že to bylo nějaké tajemství, viď? Nebo se za mě stydíš, můj tvrdohlavý dalnanský puritáne?"

   Na okamžik se lekl, že se Alek odtáhle. Místo toho zjistil, že ho jeho druh přitiskl ke zdi nyní opuštěné chodby,"

   Přitačil mu ruce ke stěně, z každé strany hlavy jednu, a vášnivě ho políbil. "Samozřejmě, že se nestydím, ale byl jsem tvrdohlavý dalnanský puritán, než jsi prošel kolem, takže se příště prosím ujisti, že jsou dveře zavřené, ano?"

   Seregil v žertovném soustředění lehce vyplázl jazyk. "Jemine, vidím, že na tobě budeme muset ještě hodně pracovat."

   Zasmál se, proklouzl Alekovi pod rukou a zamířil dál do síně.

 

Tak to by bylo. Snad se vám knihy budou líbit alespoň tak jako mně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ďalšie

(Anzu, 23. 9. 2014 17:07)

Boi vydané ďalšie tri knihy. Už aj v češtine. A ďalšia sa chystá.

Glimpses

(Rocia, 13. 8. 2013 21:23)

S tou erotikou to není tak úplně pravda - autorka vydala (zatím dostupné jen v AJ, možné si celkem lacino objednat přes net, nebo to na něm i najít online) tenkou knížečku Glimpses, která obsahuje 4 krátké příběhy vztahující se k této sérii - a jeden z nich je o první noci Aleka a Seregila jako milenců :-) V dalším příběhu je zase něco málo o Seregilově sexuálním životě v mládí...

:)

(Little Dreamer, 20. 4. 2013 13:23)

Ahoj :) máš super blog a píšeš pěkný příběhy, na toto odvětví mangy (anime) jsem narazila teprve nedávno. Máš vtipný komentáře k nočním běžcům, a pravda, autorky by neubylo :))) Jen tak dál, těším se na další tvoje příběhy :D

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

(Misa-chan, 16. 8. 2012 18:26)

Pěkné.... Ahoj nechceš se s náma spřátelit??? Kdyžtak napiš na mail a napiš i co chcete na diplomek
Odkaz- http://www.ikuxyori.estranky.cz/
E-mail - R.Kuchiki@centrum.cz

Zajímavé

(Evča aneb 3Dreamerin , 4. 6. 2012 12:59)

Zní to hodně zajímavě. Taky zbožňuju fantasy, takže mě tahle trilogie docela zaujala. Určitě se pokusím si ji sehnat. Sice mě mrzí, že autorka se vyhnula popisu toho nejlepšího, ale na to jsme si my yaoisti už dávno zvykli. ;)
Jinak nová image stránek je super, jen mi asi bude chvíli trvat, než si zvyknu na nové umístění záložek. Ale nu což, změna je život.
Jsem moc ráda, že ses ke stránkám opět vrátila, a doufám, že se ti brzy vrátí múza a chuť do psaní. Tvé povídky mi opravdu chybí, jsou prostě úžasné. A taky jsem zvědavá na pokračování rozepsaných povídek. :)
P.S. Svůj nick 3Dreamerin jsem už dávno opustila, takže teď vystupuju pod vlastním jménem. Člověku po deseti letech připadá tak nějak hloupé, co vymyslel ve dvanácti. :D